“Beşiktaş’ın yolunda; Arnavutluk 932.9 km., Rusya 1759 km., Portekiz 3241 km.”

Eskiden, okulda harcamamız için verilen harçlıkları ya da patronun verdiği maaşı bilet/kombine fiyatlarına göre ayarlar, heyecanla sezonun açılmasını beklerdik. Beşiktaş’sız geçen günlerin son bulduğu o gün, adeta iki sevgilinin buluşması gibi olurdu.

Geçmiş zamanda giriş yapmamızın sebebi, artık bu güzelliklerin elimizden alınmasıdır. Endüstriyelleşen futbol aracılığıyla maddi/manevi sömürmeleri yetmezmiş gibi, bir de passolig denen illetle hayatımızı çalmaya başladılar. Bu sistemin Avrupa Kupaları’nda işlememesi teselli ödülümüz gibi bir şey. İşte bu sebeple bu sezon öncesi tüm hazırlıklarımızı Avrupa için yapıyoruz.

Beşiktaş’ın kura şansı söylemi, son yıllarda en çok kullanılan söylemlerden biri oldu. 28 Ağustos Cuma günü yapılan kura çekimi öncesinde de bu söylem dillerden düşmedi. Başkaları tarafından kullanıldığında tüm mucizeleri ortaya çıkartan “şans” kelimesi, Beşiktaşlılar’ın yüzüne -nedendir bilinmez- genellikle pek gülmez. Zamanında 5. torbadan Tottenham, 4. torbadan Wolfsburg çekmenin verdiği tecrübeyle, yine en zor kurayı biz çekeriz düşüncesi herkese hakimdi. Sonuç olarak bu sefer Infantino (kel) bizi daha az tehlikeli bir gruba soktu: Beşiktaş, Sporting Lizbon, Lokomotiv Moskova, İskenderbey.

“Beşiktaş’a içerideki Avrupa maçlarında kavuşacağız, peki deplasman özlemimizi ne yapacağız?” diye soranlar için de yurtdışı deplasman önerilerimiz var.

İskenderbey – Beşiktaş

Adını Büyük İskender’den alan Arnavutluk Takımı, Korçe şehrinde bulunuyor.17 Eylül’de ilk deplasmanımızı yapacağımız şehre birkaç tane gidiş alternatifi var. İlk akla gelen Tiran’a uçakla gidip, oradan otobüsle Korçe’ye geçmek. Yalnız bunu fırsat bilen havayolu şirketlerinin uçmuş uçak fiyatlarını da unutmamak lazım. Korçe, Üsküp ve Selanik’e de yakın bir konumda. Bu sebeple bir diğer yol olarak, Üsküp’e uçakla gidip, buradan araba kiralanarak Korçe’ye geçilebilir. Bu yolculuktan en avantajlı çıkacaklar muhtemelen Schengen vizesi olanlar olacaktır. Eğer Schengeniniz var ise İstanbul otogardan gidiş-dönüş 70€ tutan otobüsleri kullanabilirsiniz.

Arnavutluk’un küçük bir Takımı olan İskenderbey’in taraftarları, Apoel ile oynadıkları maçta “Cypro is Turkey” pankartı açmışlar, Kartal’dan dolayı Beşiktaş’ı sevenleri de çokmuş. Deplasmanda dostluk rüzgarları esecek gibi duruyor..

Lokomotiv Moskova – Beşiktaş

Rusya Premier Ligi’nde 2004’den beri şampiyonluk yaşayamayan Moskova Takımı, 22 Ekim’de Beşiktaşımız’ı misafir edecek. Bir insanın Rusya’ya gitmek için birçok nedeni olabilir, ancak orada Beşiktaş’ı tribünden izlemek en güzel nedenlerdendir. Moskova tarihi yapısını korumuş, birçok taraftar grubunu içerisinde barındıran bir şehir. Diğer Moskova takımları kadar olmasa da, Lokomotiv Moskova tehlikeli bir ekip.

Peki Moskova’da nefes alabilmenin maliyeti ne kadar? Öncelikle Moskova dünyanın en pahalı şehirlerinden biri, bu yüzden gitmeden önce en uygun konaklamanın ayarlanması iyi olacaktır. Vizesiz İstanbul’dan uçuşlar ise, Ukrayna aktarmalı 500 Lira’dan başlıyor..

Ara not: Bu maçta İddia’ya gir, handikaplı 2 oynayalım #ManuelFernandes .

Sporting Lizbon – Beşiktaş

Portekiz’in Porto ve Benfica ile birlikte en köklü kulüplerinden biri olan Sporting Lizbon’un 50.000 kişi kapasiteli stadı bulunuyor. Bir başka deyişle, hiç kimse dışarıda kalmayacak! Deplasman için en rahat koşullara sahip görünen bu şehre gidiş için öncelikle Schengen vizesi almak gerekiyor. Aktarmasız uçuşlar konfor açısından daha iyi olacaktır, ama “amannn boşver konforu deplasman dediğin en az 16 saat olmalı” diyorsanız, Paris aktarmalı Lizbon’a geçmenizi tavsiye ediyorum.

Sporting kulübünün renkli bir taraftar grubuna sahip olması, deplasmanın eğlenceli geçeceğini gösteriyor. Tabi Sporting altyapısından yetişen Quaresma’nın sergileyeceği performans da merak konusu.

Tarih boyunca önemli şairleri ve yazarları bağrına basmış Lizbon şehri; bu anlamlı kelimelerin sahibini de yakın zamanda bünyesinde barındırmış:

“Çok tuhaf bir yaratıktır insanoğlu, nice önemsiz nedenle korkunç uykusuzluklar çeker de, savaş arifesinde mışıl mışıl uyur.” – Jose SARAMAGO

İlk bakışta Beşiktaşımız bu gruptan rahat çıkar gibi görünse de, hemen rehavete kapılmamak gerek. Bilinmeyen rakip, bilinen rakipten daha tehlikelidir diyerek, Takımımız’a başarılar, taraftarımıza da kazasız, belasız deplasmanlar diliyoruz.

Not: Lizbon’a gitmeyi planlıyorsanız, Eylül ayında havayolu şirketlerinin kampanyalarını takip etmenizi tavsiye ederim.
nolvadex online store nolvadex buy onlineYorumlar kapatıldı.

YOU MAY LIKE