Şeref Bey Stadı yükselirken

Her gün olmasa da, haftaiçi en az bir kez mutlaka Mabed’imizin çevresini “tavaf ederek” Beşiktaşlılık “vecibemi” yerine getiririm. Genellikle bir toplutaşıma aracıyla geçerken, özellikle de bu olmadığında gezinti bahanesiyle yürüyerek… Bu durum tam 15 yıldır böyle sürüyor. Tabii geçmişteki maç günlerimi saymıyorum…

En son Mabed’in içine girişim geçen yıl 15 Ağustos’ta Efsane Başkan Süleyman Seba’nın cenaze töreniydi.

Önceleri, Mabedimiz yıkılırken, Dewe’nin son maçtaki pankarta yazdığı gibi, “Çocukluğum, Hüzünlerim, Kavgalarım, Sevinçlerim… Hoşçakal İkigözüm Hoşçakal…” diyordum. Acaba, bu tarihî stadı yıkmak yerine olduğu yerde, orijinal haliyle yenileştirmek mümkün olmaz mıydı falan dediğim de çok oldu. Fakat sonradan kabul ettim ki, bu mimari iyi güzeldi de, Soğuk Savaş döneminin Batı tipi ulusalcı/faşist yapılarını da fena halde çağrıştırıyordu.

Şeref Bey Stadı’nın adım adım yıkılışını, gün gün izlemek acı vericiydi. Önce Yeni Açık’tan başladılar, sonra Kapalı’yı indirdiler. Sıra Eski Açık’a geldiğinde orada geçen son 10 yılımı düşündüm, karda, yağmurda, dondurucu soğukta…  Ve en son Numaralı’yı indirdiler, her yer dümdüz oldu…

Yeni Şeref Bey Stadı’nın yapımı başladığında ve ben haftalık mutat tavaflarımı yapar iken, başlangıçta her şey çok yabancı geliyordu. Koskoca bir tarih yok olmuştu. Tarihimiz artık belleklere gömülmüştü…

Ben yeni Mabed’imizin yükselişini, ilk günlerde yerinde canlı izliyordum. Derken, öteden beri takıldığım bir internet sitesinin (http://wowturkey.com) forumunda Şeref Bey Stadı için bir bölüm açıldığını keşfettim.

Şimdi hatırlarsınız, Mabed’in kapanışı ve yıkımı 2013 yaz aylarında başlamıştı. Bu bahsettiğim forum sayfası (daha doğrusu binlerce sayfa demem lazım!) ise daha ilk yıkım söylentileri başladığında, tam 9 yıl önce 15 Temmuz 2005’te açılmış. Bugün, bu yazıyı yazdığım sıralarda (2 Mayıs) 4574’üncü sayfa açılmış durumda. Bu da adresi:

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=15023&start=45730

‘wow turkey’ sitesi, Türkiye’nin tüm kentlerini, cadde ve mahalleleriyle, tarihî ve güncel halleriyle en ince ayrıntısına kadar bol görselli aktaran başarılı bir çalışma. Mesela “Eski İstanbul” sayfası 6 Mayıs 2003’te açılmış ve şu anda 596’ncı sayfada!

Bunun tercümesi şu oluyor: Onbinlerce sayfadan oluşan bir internet sitesinin “Beşiktaş’ın Yeni Stadı” başlıklı bölümüne Beşiktaş taraftarları, stat yapımına ilişkin mütemadiyen fotograf yüklüyor, bıkmadan her gün, her saat stattaki gelişmeleri an be an yazıyorlar. Yazı sahipleri ise mühendisler, mimarlar, köfteciler, hekimler, balıkçılar, yani Türkiye halklarının her sınıfından, kısacası Halkın Takımı’nın taraftarları. Ne kulübün ne de o telefon şirketinin resmî sitesinde, bırak 100 sayfayı 10 sayfa bile yazı yok. Çünkü bu endüstriyel heriflerin derdi “ben bur’dan parayı nasıl vururum, koymuşum sayfasına”dan gayrı bir şey değil.

Bu alttaki fotodaki pankart ise, f. orman’ın, stadın yıkılış ya da kuruluş (ne haltsa!) törenine r. tayyip’i davet etmesi üzerine 26 Ocak 2014’te semtteki üst geçide asılmıştı.

Şeref Bey Stadı’nın sahibi ne devlet ne kulüptür. Sadece 2 hece 5 harfle BİZİZ! Şimdi anlıyor musun f. orman ve geri kalanları?Yorumlar kapatıldı.

YOU MAY LIKE