Beşiktaş’ın yalnız çocukları

besiktas-voleybol-1

Passo Lig’in stadyumları ele geçirmesi ile beraber evleri, kafeleri stadyum, amatör branşların boy gösterdiği salonları ev eyledik. Olimpiyat Stadı’na koşturmaktan ara verdiğimiz amatör mücadeleye 2014-2015 Sezonu itibarıyla geri dönmüş olduk. Futbola, Şeref Bey Stadı’na özlem çok büyük olsa da Beşiktaş’ın gerçek yüzünü, asıl emekçilerini Akatlar’da ve Süleyman Seba Spor Salonu’nda bulabiliyoruz.

Sezon başından beri hem kadın hem de erkek dallarında voleybol ve basketbol branşlarını takip ediyoruz. Bu yazıda en çok emeği harcayan, ne taraftardan ne de yönetimden hiçbir destek görmeyen erkek voleybol takımından bahsedeceğim. Sezon başından itibaren maçları takip edince kimin smacı başarılı, kim bloklara iyi çıkıyor, kim servis atarken korkmamız gerekiyor hepsini biliyoruz artık. Az bütçeyle rakiplere nazaran mütevazı bir kadromuz olsa da, takımda Meftun Hoca önderliğinde çokça tecrübeli ve yetenekli oyuncular bulunuyor.

Bu yazının asıl amacı; bu kadar emek harcayan takımın sezon içinde neler yaşadığı ve bunlara rağmen hâlâ nasıl yalnız bırakıldığını göstermek. Bunun için canlı tanık olduğumuz birkaç maçtan bahsedeceğim sırasıyla.

8. Hafta, Akatlar Spor Salonu, Rakip Fenerbahçe

Fenerbahçe maçı olmasına rağmen tribünde sadece 20 kişi vardı. İlk seti basit hatalarla kaybetsek de 2. sette takım sahaya inanarak çıktığını hissettiriyordu. İkinci sete Fenerbahçe yine hızlı başladı 13-18, 16-21, 18-23 skorlarıyla 5 sayı üstünlüğünü korudu hep, ve 20-24’e gelen skorla maçın 2-0’a gelmesine sadece 1 sayı kala Klapwijk’in muhteşem smaç servisleriyle şaha kalktı Kara Kartal. 50’lık muhteşem seriyle 25-24’e getirdik skoru. Set sayısında Fenerli Arslan Ekşi net bir şekilde fileye temas etse de hakem bunu görmedi. Buna rağmen muhteşem mücadele gösterip 28-26 kazandık seti ve maç 11 oldu. Seti kazanmanın sevincini yaşarken, taraftarın azlığından cesaret bulan, voleybolun #20 numaralı şahsı Arslan Ekşi tribüne hareket yapıp sakin giden ortamı germeyi başardı. 3. Set dengeli şekilde devam ederken son anlarda 19-22’lik skorla avantaj yakaladı Fener. Yine muhteşem bir geri dönüşle 25-23 seti kazanıp 2-1 öne geçtik. 4. Set de dengeli şekilde devam etti fakat taraftarArslan gerginliği daha da arttı, Arslan Ekşi kırmızı kart gördü. Set içinde fark hiç açılmadı ve maç sayısı yakaladık fakat değerlendiremedik. Skor 27-28 iken hakemin gözü önünde rakipten seken top antene çarpsa da hakem sayıyı Fenerbahçe’ye verdi ve maç 2-2 oldu. Son sette biraz da tecrübe ortaya çıktı, seti 13-15, maçı da 3-2 kaybetmiş olduk.

13. Hafta, Akatlar Spor Salonu, Rakip Galatasaray

Fenerbahçe maçında yaşananlar ve duyurusunun daha fazla yapılması sebebiyle Galatasaray maçına güzel bir ilgi vardı taraftardan. Salonda yaklaşık 300 Beşiktaşlı vardı. Setler tıpkı Fenerbahçe maçı gibi devam etti, ilk seti 22-25 kaybettik. 2. ve 3. Seti hem taraftar desteğiyle hem de Galatasaray’dan takıma katılan Ferhat’ın muhteşem hırsıyla kazandık. 4. Sette Galatasaray büyük bir fark yakaladı ve 25-14 kazandı. Son sette maç sayısı yakaladık fakat değerlendiremedik. Skor 15-15 iken yine hakem hatası ortaya çıktı. Bariz şekilde dışarıda olan topu içeride sayan başhakem maçı Galatasaray’a getirdi. Bu derbiden de 3-2 mağlup ayrıldık.

15. Hafta, Akatlar Spor Salonu Rakip Arkas

Ligde 2. sırada bulunan ve tek yenilgisini lig lideri Halkbank’a karşı alan Arkas’tı rakip. Haliyle rahat geçileceği düşünüyordu maçın ve ilk 2 seti aldı Arkas. Pes etmeyip, muhteşem bir geri dönüşle 2-2’ye getirdi maçı emekçilerimiz. Arkas’tan iki set almak hakikaten büyük iş. Tiebreak setinde yine işler güzel gitmedi ve 3-2 kaybettik maçı. Büyük bir gururla çağırdık takımı tribüne, en öne kadar gelip “Kusura bakmayın” dedi, kaptanımız Mustafa Kırıcı. Tek yenilgisi bulunan takıma karşı, 20 kişilik taraftar dışında hiçbir destek almadan büyük işler başaran takımın kaptanı “Kusura bakmayın” dedi. İşte sırf bu yüzden çok büyük destek hak ediyor bu takım. Canları sağolsun.

22. Hafta, Akatlar Spor Salonu Rakip İstanbul B. B.

Ligin son maçı… Kazandığımız ve 3 puan aldığımız takdirde 6., 2 puan almamız halinde 7. ve diğer sonuçlarda ligi 8. bitirecektik. Maçı yine bariz hakem hatalarıyla 3-2 kaybedip, takımın büyük emek harcadığı sezonu hak etmediğimiz yerde, 8. sırada bitirdik.

Bu sonuçla beraber lig lideri Halkbank ile eşleşmiş olduk. İlk maç 3 Nisan cuma günü saat 15:00’de oynanacak. Fanzinimiz baskıya girdiğinde oynanmış olur muhtemelen. Yazıyı bitirirken belirteyim, maç sonlarında en fazla kullandığımız cümle “Şu maçta 20, 25 kişi daha fazla olsaydık kazanırdık” oldu. Bu durumun değişeceğine ne yazık ki inanmıyorum. Ama playoff’larda ne sonuç alırlarsa alsınlar bu senenin en başarılı takımı erkek voleybol takımıdır bizim için.Yorumlar kapatıldı.

YOU MAY LIKE