Sol Bek Fanzin Nedir

solbekyazi

Merhaba,

Fanzin’de bir büyülü hal vardır. Daha bloglar, microbloglar hayatımıza girmeden, kimsenin üstünde durmadığı bir teknolojik devrim yaşadık aslında: Fotokopi makinaları!

Söyleyecek sözü olan, akacak mecra bulamayan underground kalemşorların koşa koşa kapısında sabahladığı fotokopi dükkanları, ileride koleksiyoncuların gözde evrakları arasına girecek bu büyülü kağıtların ışık hızındaki matbaaları oluverdiler.

Fanzinciler bilir; fanzinler üretildikleri an hızla tüketilen, akıllı telefonlar öncesi medium-size microbloglardır. Büyüleri de underground olmalarından kaynaklanır. Piyasaya küçük ama sert bir eleştiridir. Cürmü kadar yer yakar ama yaktığı yeri kavurur. Edebiyattan sanata, politikadan spora kadar popüler olan her konu ilgi alanı dâhilindedir. Gönüllük esasıyla, serbest duruşta, yaklaşık 1000 vuruşluk fragmanlar halinde itaatsiz pankartlardır fanzinler. Bir stadyum dolusu insanın NASA’ya karşı Plüton’u sahiplenmesi gibi cüretkâr ve mağrurdur.

Elinizdeki Sol Bek Fanzin de selefleri gibi cüretkâr ve mağrur itirazını tribünlerinden geldiğimiz Beşiktaş ekseninde yükseltmeyi amaçlayan bir ‘Halkın Fanzini’dir. İskandinavya’da balina katliamını, Akkuyu’da nükleer belasını, Londra metrosunda ırkçılığı, Gezi’de çadır yakıcıları, Beşiktaş JK’da vücut bulduğuna inandığımız vicdan, etik ve evrene sorumluluk ekseninde telin, tahkir ve tezyif eden ürünler verme iddiasındayız.

Biz defansa, Beşiktaş’ın sol bekine gidiyoruz; çünkü biliyoruz ki: “Maçlar forvetlerle, şampiyonluklar beklerle kazanılır!”.

#solbekfanzinYorumlar kapatıldı.

YOU MAY LIKE